“Baca tesisatı TS 2165 ve TS 1481’deki esaslara uygun olmalıdır… Odun ve kömür gibi yüksek oranda is bırakan yakıt kullanıldığı taktirde soba boruları ayda bir, bacalar 2 ayda bir; diğer yakıtlar kullanıldığında borular 2 ayda bir, bacalar 3 ayda bir temizlenir.

Sıvı ve katı yakıt kazanlarının bacalarının altında bir kurum temizleme menfezi bulunacak, yılda en az 2 kez yetkili kişilere temizletilecektir.

Her yıl baca gazı zehirlenmesinden hayatlarını kaybeden insanlar ve bacadan dolayı oluşan yangın vakaları oluyor. Temizlenmeyen soba bacaları zaman içinde kurum bağlayarak tıkanmalara sebep oluyor. Tahliye edilemeyen karbon ve karbonmonoksit gazları renksiz ve kokusuz olduğu için fark edilmez. Nefes yoluyla derhal kana karışarak kalp ve beyne oksijen ulaşmasını engeller. Bu tür zehirlenmeler sıklıkla ölümle sonuçlanır. Ayrıca çıkan yangınlarda da milyarca liralık maddi zarar meydana geliyor. Sobadan çıkan yangın ve karbon monoksit zehirlenmelerine karşı en etkili önlem bacaların yılda iki kez temizlenmesidir Bu istenmeyen durumları gidermek can ve mal güvenliğini sağlamak, iş yeri sahipleri ve bina yöneticileri sorumluluğundadır.

Bacaların temizliğinden bina sahip ve yöneticileri sorumludur.

Baca temizliğinde insanlar kendi yöntemleriyle bacaya bir şey dökerek, yakarak, içeriye bir ağırlık uzatarak bacayı açmaya çalışmaları yanlış bir yöntemdir. Bu yöntemlerin baca duvarının yıkılması ve tahribi gibi sonuçlarla daha pahalı inşaat masraflarına neden olmaktadır. Baca temizliğini yetkili ve eğitimli uzman kişilere yaptırmak gerekmektedir.

Firmamız baca temizliği alanda ıstanbul Büyükşehir Belediyesinden Yetki belgesini almış ve gerekli eğitimlere gönderilmiş uzman bir kadro ile halkımıza hizmet sunmaktadır.